Stockjudging Day

Jack Nixon, Dolau YFC - Junior Stockman of the Year & James Nixon, Rhayader YFC - Senior Stockman of the Year.

Jack Nixon, Dolau YFC - Junior Stockman of the Year & James Nixon, Rhayader YFC - Senior Stockman of the Year.

On Sunday 22nd September our Annual Stockjudging Day was held at Bryndu, Llanbadarn Fynydd by kind permission of Mr & Mrs Watson & family. Members from across the County judged and placed 4 different types of livestock and also completed an Animal Heath Questionnaire in a bid to take home the ‘Stockman of the Year’ title.

Well done to James Nixon, Rhayader YFC for winning Senior Stockman of the Year and to Jack Nixon, Dolau YFC for taking home the Junior Stockman of the Year title.

We would also like to thank Mr & Mrs Lewis, Abergwenlas and Mr N Davis, Esgairdraenllwyn for providing the venue and stock for the Beef & Dairy competitions.

A big thanks to our Main Sponsor for the event .. NFU Cymru.

Senior Stockman …

Well done to James Nixon, Rhayader YFC for winning the Senior Stockman of the Year title, and to Elizabeth Swancott, Teme Valley YFC for gaining 2nd place and Hywel Watson, Llanbadarn Fynydd YFC for 3rd place.

Beef ..

Ella Harris, Teme Valley YFC - 1st place in the Senior Beef with Amanda Watson.

Ella Harris, Teme Valley YFC - 1st place in the Senior Beef with Amanda Watson.

Gemma Price, Llanbadarn Fynydd YFC - joint 3rd place in the Senior Beef with Amanda Watson.

Gemma Price, Llanbadarn Fynydd YFC - joint 3rd place in the Senior Beef with Amanda Watson.

James Nixon, Rhayader YFC - joint 3rd in the Senior Beef with Amanda Watson.

James Nixon, Rhayader YFC - joint 3rd in the Senior Beef with Amanda Watson.


Aeron Powell, Aberedw YFC - joint 2nd place int he Senior Lamb with Mark Watson.

Aeron Powell, Aberedw YFC - joint 2nd place int he Senior Lamb with Mark Watson.

Gemma Price, Llanbadarn Fynydd YFC - joint 3rd in the Senior Lamb with Mark Watson.

Gemma Price, Llanbadarn Fynydd YFC - joint 3rd in the Senior Lamb with Mark Watson.

Hywel Watson,Llanbadarn Fynydd YFC - joint 3rd in the Senior Lamb with Mark Watson.

Hywel Watson,Llanbadarn Fynydd YFC - joint 3rd in the Senior Lamb with Mark Watson.


Liz Swancott, Teme Valley YFC - joint 1st place in the Senior Pig with Mark Watson.

Liz Swancott, Teme Valley YFC - joint 1st place in the Senior Pig with Mark Watson.

Jamie Price, Presteigne YFC - 3rd int he Senior Pig with Mark Watson.

Jamie Price, Presteigne YFC - 3rd int he Senior Pig with Mark Watson.


James Nixon, Rhayader YFC - 2nd place in the Senior Dairy with Amanda Watson.

James Nixon, Rhayader YFC - 2nd place in the Senior Dairy with Amanda Watson.


Senior Stockman ..

James Nixon, Rhayader YFC - Senior Stockman of the Year with hosts, Mark & Amanda Watson.

James Nixon, Rhayader YFC - Senior Stockman of the Year with hosts, Mark & Amanda Watson.

Hywel Watson, Llanbadarn Fynydd YFC - 3rd in the Senior Stockman of the Year with host Mark Watson.

Hywel Watson, Llanbadarn Fynydd YFC - 3rd in the Senior Stockman of the Year with host Mark Watson.


Ieuan Evans, Howey YFC - 1st place in the Junior Beef with Amanda Watson.

Ieuan Evans, Howey YFC - 1st place in the Junior Beef with Amanda Watson.

Jack Nixon, Dolau YFC - 3rd place in the Junior Beef with Amanda Watson.

Jack Nixon, Dolau YFC - 3rd place in the Junior Beef with Amanda Watson.

Sally Griffiths, Presteigne YFC - 2nd place in the Junior Lamb with Mark Watson.

Sally Griffiths, Presteigne YFC - 2nd place in the Junior Lamb with Mark Watson.

Elgan Davies, Rhayader YFC - joint 3rd in the Junior Lamb with Amanda Watson.

Elgan Davies, Rhayader YFC - joint 3rd in the Junior Lamb with Amanda Watson.

Thomas Swancott, Teme Valley YFC - 2nd in the Senior Pig with Mark Watson.

Thomas Swancott, Teme Valley YFC - 2nd in the Senior Pig with Mark Watson.

Dairy …

Ieuan Evans, Howey YFC - 1st place in the Junior Dairy with Amanda Watson.

Ieuan Evans, Howey YFC - 1st place in the Junior Dairy with Amanda Watson.

Jack Nixon, Dolau YFC - 3rd place in the Junior Dairy with Amanda Watson.

Jack Nixon, Dolau YFC - 3rd place in the Junior Dairy with Amanda Watson.

Annie Fairlcough, Llanbadarn Fynydd YFC - 2nd in the Junior Stockman of the Year with Mark Watson.

Annie Fairlcough, Llanbadarn Fynydd YFC - 2nd in the Junior Stockman of the Year with Mark Watson.


Under 14 Placings …

Well done to our younger members who competed in the Under 14’s Placings with some members stockjudging for the first time! Congratulations to Harry Bufton, Penybont YFC & Harry Evans, Llanbadarn Fynydd YFC for winning the class with 100 points having judged and placed a pen of lambs and and pen of pigs.

Harrison Powell, Llanbadarn Fynydd YFC - joint second in the Under 14’s Placings with AJ Powell.

Harrison Powell, Llanbadarn Fynydd YFC - joint second in the Under 14’s Placings with AJ Powell.

Harry Jones, Radnor Valley YFC - joint 2nd in the Under 14’s Placing with AJ Powell.

Harry Jones, Radnor Valley YFC - joint 2nd in the Under 14’s Placing with AJ Powell.

Silver Salva Sponsors …

A big thanks to CCF & Brightwells for sponsoring the ‘Stockman of the Year’ Silver Salvas.


Will Lewis, Dolau YFC - 2nd place in the Senior Beef with Amanda Watson.

Will Lewis, Dolau YFC - 2nd place in the Senior Beef with Amanda Watson.

Liz Swancott, Teme Valley YFC - joint 3rd in the Senior Beef with Amanda Watson.

Liz Swancott, Teme Valley YFC - joint 3rd in the Senior Beef with Amanda Watson.

Lamb ..

James Nixon, Rhayader YFC - 1st place in the Senior Lamb with Mark Watson.

James Nixon, Rhayader YFC - 1st place in the Senior Lamb with Mark Watson.

Liz Swancott, Teme Valley YFC - joint 2nd in the Senior Lamb with Mark Watson.

Liz Swancott, Teme Valley YFC - joint 2nd in the Senior Lamb with Mark Watson.


Pig ..

Ella Harris, Teme Valley YFC - joint 1st place in the Senior Pig with Mark Watson.

Ella Harris, Teme Valley YFC - joint 1st place in the Senior Pig with Mark Watson.

Hywel Watson, Llanbadarn Fynydd YFC - joint 2nd place in the Senior Pig with Mark Watson.

Hywel Watson, Llanbadarn Fynydd YFC - joint 2nd place in the Senior Pig with Mark Watson.


Dairy ..

Hywel Watson, Llanbadarn Fynydd YFC - 1st place in the Senior Dairy with Amanda Watson.

Hywel Watson, Llanbadarn Fynydd YFC - 1st place in the Senior Dairy with Amanda Watson.

Lauren Morris, Rhayader YFC - 3rd place in the Senior Dairy with Amanda Watson.

Lauren Morris, Rhayader YFC - 3rd place in the Senior Dairy with Amanda Watson.

Liz Swancott, Teme Valley YFC - 2nd in the Senior Stockman of the Year with host Mark Watson.

Liz Swancott, Teme Valley YFC - 2nd in the Senior Stockman of the Year with host Mark Watson.

Junior Stockman …

Congratulations to Jack Nixon, Dolau YFC for winning Junior Stockman of the Year, and to Annie Fairclough, Llanbadarn Fynydd YFC for coming 2nd place and Sally Griffiths, Presteigne YFC for gaining 3rd place.

Beef …

Annie Fairclough, Llanbadarn Fynydd YFC - 2nd place in the Junior Beef.

Annie Fairclough, Llanbadarn Fynydd YFC - 2nd place in the Junior Beef.

Lamb …

Jon Harris, Teme Valley YFC - 1st place in the Junior Lamb with Mark Watson.

Jon Harris, Teme Valley YFC - 1st place in the Junior Lamb with Mark Watson.

Rhys Morris, Aberedw YFC - joint 3rd place in the Junior Lamb with Mark Waston.

Rhys Morris, Aberedw YFC - joint 3rd place in the Junior Lamb with Mark Waston.

Pig …

James Powell, Penybont YFC - 1st in the Junior Pig with Mark Watson.

James Powell, Penybont YFC - 1st in the Junior Pig with Mark Watson.

Ollie Wozencraft, Rhayader YFC - 3rd in the Senior Pig with Mark Waston.

Ollie Wozencraft, Rhayader YFC - 3rd in the Senior Pig with Mark Waston.

Sally Girffiths, Presteigne YFC - 2nd place in the Junior Dairy with Amanda Watson.

Sally Girffiths, Presteigne YFC - 2nd place in the Junior Dairy with Amanda Watson.

Junior Stockman …

Jack Nixon, Dolau YFC - Junior Stockman of the Year with hosts Mark & Amanda Watson.

Jack Nixon, Dolau YFC - Junior Stockman of the Year with hosts Mark & Amanda Watson.

Sally Griffiths, Presteigne YFC - 3rd in the Junior Stockman of the Year with Mark Watson.

Sally Griffiths, Presteigne YFC - 3rd in the Junior Stockman of the Year with Mark Watson.

Jamie Farmer, Rhosgoch - joint 2nd in the Under 14’s Placings with AJ Powell.

Jamie Farmer, Rhosgoch - joint 2nd in the Under 14’s Placings with AJ Powell.

Fenella Price, Edw Valley YFC - joint 2nd in the Under 14’s Placings with AJ Powell.

Fenella Price, Edw Valley YFC - joint 2nd in the Under 14’s Placings with AJ Powell.

Evan Dyke, Howey YFC - joint 2nd in the Under 14’s Placings with AJ Powell.

Evan Dyke, Howey YFC - joint 2nd in the Under 14’s Placings with AJ Powell.